Choose your language

CHANGE on the radio waves

Published on 15 February 2021

pointe bulle rose

Dijana Požgaj, the mentor teacher, shared the story of how the CHANGE project served as an inspiration for the an entry into the LiDraNo competition: 

 

8th grade students in the press group of the Vugrovec-Kašina elementary school decided to record a radio show for LiDraNo this year: a literary, dramatic, and journalistic creation. The guidelines for radio entries state that students can record a radio play or a documentary/journalistic show.

 

At a press group meeting where we were supposed to land on a topic, we reached an agreement in a matter of minutes. We all agreed that our participation in the CHANGE project would be an ideal topic. In fact, in the show that we plan to record next week with the CHANGE project itself, we will present four people who, through their actions, are the change in our society that we as project participants want to encourage in our community. You will find out who our participants are soon, when you hear the show. Interviews with participants are underway, we have written the introduction and conclusion of the show and next week we are rushing to the studio to record and edit it. We look forward to sharing it with you soon! Stay tuned…

 

Croatian version

Change na valovima radija

 

Dijana Požgaj, učiteljica mentorica podijelila je s nama priču o tome kako je Change projekt poslužio kao inspiracija za natjecanje LiDraNo: 

 

Učenice 8. b razreda OŠ Vugrovec-Kašina, polaznice novinarske grupe naše škole odlučile su i ove godine snimiti radijsku emisiju za LiDraNo – hrvatsku smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva. U izrazu za radijsko stvaralaštvo učenici mogu snimiti radioigru ili novinarsku emisiju.

 

Na sastanku novinarske grupe na kojem smo trebale dogovoriti temu, dogovor je pao za nekoliko minuta. Sve smo se složile da bi naše u sudjelovanje u projektu Change bio idealna tema. Zapravo ćemo u svojoj emisiji koju planiramo snimiti sljedeći tjedan uz sami projekt Change predstaviti četvero ljudi koji svojim djelovanjem i primjerom upravo i jesu promjena u našem društvu koju mi kao sudionice projekta želimo potaknuti u svojoj okolini. Tko su naši sugovornici, saznat ćete uskoro kad čujete emisiju. Intervjui sa sugovornicima su u tijeku, napisale smo uvod i zaključak emisije i sljedeći tjedan hrlimo u studio snimiti i montirati emisiju. Veselimo se uskoro je podijeliti s vama! 


Country : Croatia

Language(s) : English, Croatian

Author(s) :

2019 - A l'Encre Bleue